I znów było energetycznie!

Beskidzki Festiwal Dobrej Energii plakat

8 Beskidzki Festiwal Dobrej Energii już za nami. Pogoda jak na zamówienie, ale i uczestników dopisało wyjątkowo wielu. Prawie 800 przedszkolaków w barwnych strojach trzymających w rączkach baloniki w kolorach tęczy w akcji „Odlotowe Bielsko”, a po nich uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z nauczycielami w liczbie ponad 1000. Program tegorocznego festiwalu oparty był na znanym już w mieście komiksie pt.: „Bielski i Biała ratują miasto”, który w zabawny sposób przedstawia tematykę ochrony środowiska i oszczędzania energii w wykonaniu mieszkańców Bielska-Białej. W minionym sezonie grzewczym na jego podstawie przeprowadzone zostały w miejskich przedszkolach zajęcia antysmogowe i każdy starszak otrzymał na pamiątkę egzemplarz komiksu. Ponadto każda z 5-ciu kategorii 8 edycji konkursu „Szanuj energię, chroń klimat” rozstrzygniętego właśnie podczas festiwalu nawiązywała do treści komiksu. Efekty wysiłków konkursowych można było obejrzeć podczas imprezy w postaci prezentacji prac konkursowych jak np. autorskie przedstawienia dwóch przedszkoli pt. „Wygnanie smoga” czy też kabaret stworzony przez licealistów pt. „Smog off”. Pojawiły się również żywe postaci bociana i żaby – bohaterów ww.komiksu. Pięknie zaprezentowały się prace uczniów szkół podstawowych tj. plakaty promujące ciepło sieciowe inspirowane zajęciami na podstawie bajki „Czerwony kapturek w mieście. Misja Czarny Smog” (autorstwa PK Therma) oraz przestrzenne postacie eko-mrówki – bohaterki komiksu „Jak eko-mrówka uczyła bielszczan segregować śmieci” (autorstwa ZGO S.A.). A wszystko w oprawie tańców z udziałem Sebastiana Chmiela oraz trenerów szkoły tańca Cubana Mikołaja Strzyża i Agnieszki Jarosińskiej, pokazów iluzji Adriana Mitoraja, animacji piaskowych Tigrana Vardikyana, animacji bajkowych Romana Barana ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz pląsających przez cały festiwalowy dzień mega baniek mydlanych. Czyż mogło być bardziej radośnie i bajkowo? Nie zabrakło oczywiście tak oczekiwanych przez młodszych uczniów warsztatów prowadzonych przez szkoły ponadpodstawowe: I LO im. Kopernika, V LO, „Mechanika”, „Gastronoma”, „Ogrodnika” i aż pięć stoisk Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Tematyka warsztatów różnorodna: od ogniw słonecznych, poprzez drukarkę 3D, mechaniczne roboty, po sadzenie roślinek i drzewek, projektowanie mody oraz tworzenie smakowitych babeczek, pysznych drinków i naturalnych kosmetyków po raz pierwszy w wykonaniu Szkół Językowych Kopalińskiego. Uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych uwieczniali wizerunki nowych Ambasadorów Klimatu, którzy zgłosili się do atelier fotograficznego na estradzie przed Bielskim Centrum Kultury. Długie kolejki oczekiwały na wspinaczkę po dmuchanej ściance z BBOSiRu przy asyście trenerów Primaroca.

W gronie partnerów festiwalu powitaliśmy nowe firmy: Magneti Marelli oraz Leroy Merlin, które wsparły imprezę finansowo, merytorycznie oraz „recyklingowo” wyposażając festiwal w niezbędne elementy, które następnie powróciły do tych zakładów. Stałe zaszczytne grono naszych partnerów to BBOSiR, Tauron Dystybucja, PK Therma, AQUA SA, ZGO SA, SUEZ Bielsko-Biała SA, ale także Biuro ds. Gospodarowania Odpadami w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej, Straż Miejska w Bielsku-Białej, Gamebo-dom, Centrum Inżynieryjne, Agencja marketingowa MLark, ZIAD SA, MZD Bielsko-Biała oraz Multiprojekt Studio. Część z nich nie tylko patronowała merytorycznie i finansowo kategoriom 8 edycji konkursu, ale także 10-ciu stacjom gry miejskiej „Zapanuj nad energią”, w której uczestniczyły rodziny mieszkańców podczas popołudniowej części festiwalu. Pojawił się nawet wagonik kolejki linowej na Szyndzielnię, nowoczesna dwukomorowa śmieciarka, model domu niskoenergetycznego wyposażonego w instalacje OZE wraz z animacją działania tego systemu oraz wiele innych atrakcji dla grających i zwiedzających. Te właśnie instytucje mają głębokie zrozumienie czym jest edukacja w zakresie zrównoważonego rozwoju i zawsze możemy liczyć na ich wsparcie.

Na szczególne podziękowania zasługuje rzesza wolontariuszy, uczniów bielskich szkół ponadpodstawowych: V LO, Plastyk, Szkoła Kopalińskiego, Gastronom i ZSTiH. Była ich ponad setka.

W rodzinnej strefie relaksu stworzonej z materiałów recyklingowych czas upływał szybko i smacznie: uczniowie – kelnerzy z bielskiego Gastronoma częstowali uczestników potrawami z kuchni polowej Restauracji „Po świecie kuchni”, a znany mistrz kuchni Mateusz Kręcina lodami przygotowanymi z napojów za pomocą ciekłego azotu. Sporo emocji wywołał spektakularny występ dwukrotnego finalisty programu „Mam talent” akrobaty Łukasza Świrka, który na latarni i dwóch krzesłach zaprezentował takie wyczyny jakby grawitacja zupełnie go nie dotyczyła. Iluzjonista Adrian Mitoraj robił z naszą wyobraźnią co chciał, a Tigran przy epickiej muzyce wycisnął niejedne łzy wzruszenia animując za pomocą piasku bajkowe historie. Natomiast siódme poty wycisnął z siedmiu rodzin turniej „Rodzinne eko-potyczki”, kiedy trzeba było wykazać się nie lada wiedzą na temat energooszczędności i odnawialnych źródeł energii. Wygrała rodzina z dwójką małych dzieci, która dzięki firmie Gamebo-dom, dystrybuującej domy niskoenergetyczne spędzi tydzień nad Morzem Bałtyckim w takich właśnie apartamentach. Nikt z uczestników nie odszedł bez nagrody, warto było się „potykać”. Zapraszamy na 9 Beskidzki Festiwal Dobrej Energii już za rok.