IV Beskidzki Festiwal Dobrej Energii

Naukowe warsztaty, kartonowe miasteczko, eko-plac zabaw, mobilny Park Edukacyjny Interakcje, energetyczna gra terenowa i wiele innych atrakcji czekało na bielszczan podczas IV Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii w Bielsku-Białej. Mieszkańcy poprzez zabawę uczyli się jak oszczędzać energię, nie rezygnując przy tym z komfortu i urządzeń elektrycznych.

Czwarta edycja festiwalu okazała się wielkim sukcesem – przybyło na nią ponad 2000 uczniów z bielskich przedszkoli, szkół, a także wielu mieszkańców zainteresowanych kampanią „Bielsko-Biała chroni klimat”. Coroczna wysoka frekwencja jest możliwa tylko dzięki zaangażowaniu nauczycieli-koordynatorów w szkołach, które aktywnie angażują się w kampanię.

Atrakcje były tak zaplanowane, by mogły z nich skorzystać zarówno najmłodsi, jak i starsi uczniowie. Dlatego też w programie znalazło się ponad 20 różnych punktów, tak by każdy odnalazł coś dla siebie.

W trakcie gry terenowej „Zapanuj nad energią” dzieci miały do wykonania wiele zadań związanych z codziennym oszczędzaniem energii. W ten sposób mogły stać się Domowym Strażnikiem Energii: na kolejnych stacjach miały za zadanie zagotować odpowiednią ilość wody do zrobienia herbaty dla 3 przyjaciół albo… ocieplić kartonowy dom na zimę. Gdzie indziej dzieci dopasowywały odpowiednie rodzaje żarówek do danego pomieszczenia tak, by nauczyć się racjonalnego korzystania z żarówek energooszczędnych. W ten sposób dzieci dowiadywały się poprzez zabawę, że każdy z nas drobnymi gestami może przyczynić się do poprawy klimatu, jak i zaoszczędzić sporo pieniędzy w domowym portfelu. Według organizatorów to najlepszy sposób, by młodzi ludzie zdobytą wiedzę przekazali rodzicom oraz wdrożyli rozsądne korzystanie energii we własnym domu. Na najmłodszych czekała zabawa w kartonowym miasteczku, które tworzyły wielkoformatowe zabawki wykonane z kartonu: ciuchcia, domki, samoloty czy baszty. Dzieci mogły ozdabiać zabawki i zobaczyć, że nawet karton może stanowić wspaniałą zabawę bez użycia prądu! W Parku Interakcje dzieci budowały tamę, doświadczały złudzeń optycznych, łowiły magnetyczne rybki i budowały labirynt z wielkich pianek. Wielką atrakcją okazał się także eko-plac zabaw, na który składały się wigwamy, recyklingowa orkiestra, labirynt z tkanin, ścieżka dotyku czy wielkoformatowa gra „Gram o Ziemię”. Dzieci mogły także poznać zapomniane gry podwórkowe i zagrać w gry takie jak szczur, zośka czy zespołowo przeciągać linę.

W trakcie festiwalu pogoda była bardzo  zmienna – gdy padał deszcz dzieci zbierały się w holu Bielskiego Centrum Kultury, gdzie czekało na nich Kino Dobrej Energii oraz warsztaty o prądzie, prowadzone przez firmę Tauron. Można było także skorzystać z multimedialnej gry w Eko-boxie, w którym dzieci odpowiadały na pytania związane z oszczędzaniem energii i zmianami klimatycznymi.

Inspirujące warsztaty prowadzone były także przez bielskie szkoły ponadigmnazjalne. Uczniowie mogli zaprojektować eko-stroje wykonane z papieru, folii i innych materiałów z recyklingu, mogli nauczyć się sztuki carvingu, poznać tajniki lotnictwa czy poprzez zabawę zgłębić temat alternatywnych źródeł energii. Angażujące uczniów warsztaty przygotowały: Bielska Szkoła Przemysłowa, Szkoła na Grodzisku, Zespół Szkół Ogrodniczych, Akademickie Dwujęzyczne Liceum przy BWS im. J. Tyszkiewicza, II Liceum im. Adama Asnyka, Zespół Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki,  także Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego BBTS Podbeskidzie.

Podczas festiwalu rozstrzygnięto konkursy szkolne – w tym roku nadesłano ponad 200 prac w konkursie, który polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu rzeczy wykonanych z recyklingu. Cześć prac pokazana była podczas festiwalu. Uczestnicy zobaczyli lampę wykonaną z łyżeczek plastikowych, zegar z płyty CD, sukienkę z papieru czy grę „piłkarzyki” wykonaną z butelek po jogurcie i innych materiałów odpadowych. Wykonane prace były nie tylko estetyczne i użyteczne, ale przede wszystkim dzieci i uczniowie w trakcie ich wykonywania uświadomiły sobie, że zabawki, meble czy dekoracje można wykonać samemu, ograniczając nadmierną konsumpcję w codziennym życiu.

Kilkuletnie zaangażowanie firm takich jak Tauron, Aqua, Marbet czy Therma doceniono podczas uroczystej wieczornej Gali „Zapanuj nad energią”. Organizatorzy przyznając statuetkę docenili całokształt działań tych firm w dziedzinie racjonalnego użytkowania energii. Do oceny zakwalifikowano 39 instytucji w mieście, które przedstawiły łącznie 420 działań i przedsięwzięć wykonanych w latach 2009 – 2013.  Wspólny efekt z tych działań daje łączne roczne oszczędności 24,5 mln złotych.

Przykładowo jedna z nagrodzonych bielskich firm – Marbet – uzyskała najwyższy wynik oszczędnościowy w postaci ponad 4,8 mln zł oszczędności rocznej, osiągnięty przez inwestycje własne, głównie dotyczące energooszczędnych technologii i oświetlenia zakładu.

Ponadto nagrodzono także placówki oświatowe za szczególnie zaangażowane w kreowanie postaw racjonalnego korzystania z energii. Ocenie poddano 120 szkół i przedszkoli z Bielska-Białej, które angażowały się w kampanię w latach 2010-2013. Laur „Włącz się” otrzymały placówki: przedszkole miejskie nr 49, szkoła podstawowa nr 13, Szkoła na Grodzisku, a także nagrodzono osoby z bielskiej oświaty, które od początku wspierały kampanię: Ewa Szymanek-Płaska nauczyciel j. polskiego, , Inspektor Organizacji Pracy Przedszkoli i Szkół w Miejskim Zarządzie Oświaty, Janina Kula

Nauczyciel fizyki w IV i V Liceum Ogólnokształcącym, a także Bernadeta Sitek – nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej nr 13.