Relacja z III Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii

.

W niedzielę zakończyły się prawie wszystkie atrakcje III Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii. Do 30 czerwca można jeszcze oglądać wystawę bielskich Ambasadorów Klimatu w Galerii Sfera w Bielsku-Białej. Festiwal przyciągnął tysiące bielszczan.

Tegoroczny festiwal poświęcony tematowi oszczędzania energii w codziennym życiu składał się z kilku części. Główna część festiwalu odbyła się 21 czerwca, ale imprezie towarzyszyły trzy niepowtarzalne wystawy. Bielszczanie i turyści mogli przez cały tydzień oglądać wystawę eko-dizajnu „Drugie życie rzeczy”. – Pokazujemy, że recykling może być estetyczny i funkcjonalny, a zużycie energii przy tworzeniu nowych przedmiotów warto ograniczyć do minimum. Cieszymy się, że mieszkańcom wystawa bardzo się spodobała, zwłaszcza fotel z budki telefonicznej, lampa z wielkiej suszarki fryzjerskiej czy biżuteria z mechanizmów zegarowych” – tłumaczą organizatorzy festiwalu.

Drugą wystawą był tymczasowy Zielony Ogród „Podziel się wodą”, który stworzyli studenci BWS im. J. Tyszkiewicza oraz Pracownia Projektowej Architektury Krajobrazu „Januszówka”. Projekt miał na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Bielska-Białej  na konieczność oszczędzania wody. Wzajemne pozytywne oddziaływanie środowiska i człowieka jest niezbędne dla ekosystemu, którego jesteśmy częścią. Dobór funkcji łazienki nie był więc przypadkowy, ponieważ to tam woda jest  zużywana przez nas w największych ilościach – podkreśla pan Przemysław Janusz.

Trzecią wystawą była coroczna prezentacja fotografii Ambasadorów Klimatu, składająca się z ponad 1000 sfotografowanych bielszczan, którzy zdecydowali się we własnym życiu wdrożyć zasady oszczędzania energii.  Wśród Ambasadorów można znaleźć muzyków, aktorów, uczniów, sportowców, urzędników i wielu innych mieszkańców Bielska-Białej. Te właśnie nietypowe edukacyjne działania miasta zostały wielokrotnie docenione na arenie międzynarodowej.

Kulminacyjna część festiwalu przypadła na dzień 21 czerwca. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. Do godziny 15.00 udział brały zaproszone placówki oświatowe: od przedszkoli po szkoły ponaddgmnazjalne. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano specjalny zestaw atrakcji związanych z energią.

Najmłodsi uczestniczyli w licznych inspirujących warsztatach. Jedni eksperymentowali z energią, a drudzy sadzili roślinki w zamian za baterie i nakrętki po napojach. Kolejna grupa uczniów rozkładała na części pierwsze różne elektroodpady, a inna tworzyła eko-maskotki z krawatów wypełnionych granulatem z butelek PET. Natomiast licealiści uczestniczyli w eko-prezentacjach prowadzonych przez licznych ekspertów. Uczniowie poznali najciekawsze zielone stolice Europy, dowiedzieli się, jak jeździć ekologicznie, poznali czym jest energia ze Słońca,  a także jaka jest przyszłość dla śmieci. Poruszono różne zagadnienia, był także czas na otwartą dyskusję, dzięki czemu temat energii stał się bliższy wielu uczniom i nauczycielom.

Po części przeznaczonej dla bielskich szkół, otwarto wszystkie atrakcje dla mieszkańców.  Przez cały dzień rodziny mogły bawić się w Energetycznej Strefie Zabaw, gdzie każdy mógł zamienić się w małego naukowca i odkryć prawa rządzące światem nauki. Dzieci mogły skorzystać z wielu edukacyjnych urządzeń Parku Interakcje: siłą własnych mięśni można było zasilić wodną fontannę i rower-elektrownię, doświadczyć energii wiatru, wytworzyć błyskawice i zobaczyć, jak się tworzą animacje filmowe! Najmłodsi mogli malować eko-torby, budować konstrukcje z nietypowych klocków w kształcie kół zębatych oraz rzeźby magnetyczne. W tych i innych atrakcjach organizatorzy udowodnili, że nie potrzeba prądu, by świetnie się bawić, a energia może być rozumiana na wiele sposobów!

Wielką popularnością cieszyły się warsztaty „Mikstury z natury”, w którym każdy chętny mógł stworzyć własne domowe kosmetyki. Z naturalnych składników stworzono pellingi kawowe do ciała, nawilżające maseczki na dłonie, a także owocowe mgiełki w specjalnym atomizerze. Przygotowano także naturalne środki czystości takie jak środek do czyszczenia piekarnika czy cytrynowy płyn do mycia naczyń. Na innym stoisku można było wykonać niezwykłe bransoletki z „włóczki tiszertowej” oraz efektowne portfele z kartonów po sokach pod okiem projektantek z Dizajneko. Ich prace można było podziwiać na wystawie „Drugie życie rzeczy”. Najmłodsi mogli wykonywać marionetki z klamerek, świeczniki ze słoików czy eko-puzzle „Bielsko-Biała chroni klimat” z patyczków po lodach.

Jak co roku ważnym i najbardziej symbolicznym punktem programu jest akcja „Odlotowe Bielsko”, czyli wypuszczenie 300 balonów w świat z ekologicznym przesłaniem. Co roku w różnych krajach Europy znajdowane są przesłania, które są odsyłane do Urzędu Miasta w Bielsku-Białej. Dzięki temu idea festiwalu przestaje być lokalną inicjatywą, a zyskuje europejski zasięg. Natomiast każdy szczęśliwy znalazca otrzymuje miejskie upominki takie jak specjalny energetyczny termometr czy torbę miejską wykonaną ze zużytych bannerów.

Festiwal zakończył się koncertem zespołu Recykling Band, znanego z programu „Mam Talent!”. Muzycy pokazali, że do stworzenia zespołu niepotrzebne są drogie sprzęty, prezentując wykonane przez siebie instrumenty: butlo-skrzypce, butlo-basy czy odpadową perkusję. Ich pasją  jest muzyka oraz chęć zwrócenia uwagi na problem z segregacją i przetwarzaniem odpadów, dlatego nie mogło ich zabraknąć na III Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii.

Wszystkie atrakcje festiwalu nie byłyby możliwe bez wsparcia lokalnych partnerów, sponsorów i przedstawicieli mediów, którzy co roku wspierają festiwal. Gorące podziękowania należą się także wolontariuszom ze Szkoły na Grodzisku, którzy pomagali podczas festiwalu.

Ogromna frekwencja na festiwalu pokazała, że mieszkańcy potrzebują tego typu akcji, które składają się nie tylko z rozrywki, ale także edukacji przez zabawę, a temat ekologii staje się im coraz bliższy. Z pewnością festiwal powróci do nas za rok!