Miasto Dobrej EnergiiA A+ A++ invert_colors

 

Czy w Polsce możliwa jest współpraca między gminami w wymianie doświadczeń i transferu wiedzy? Bielsko-Biała po raz kolejny zaprezentowała się jako Miasto Dobrej Energii: poza zorganizowanym seminarium szkoleniowym dla innych miast, uczestnicy mogli zwiedzić lokalne obiekty, które są efektywne energetycznie.Nie zapomniano także o edukacji najmłodszych: podczas gdy dorośli debatowali nad zagadnieniami z zakresu energetyki, młodzież uczestniczyła w Festiwalu „Energicznie dla Klimatu”.

W dniach 10-11.09.2012 na terenie zmodernizowanego obiektu Bielskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego przy ul. Piastowskiej odbyła się konferencja energetyczna.

 

Relacja filmowa

 

Zorganizowało ją wydawnictwo Nowa Energia we współudziale miasta Bielsko-Biała. Tematy na niej poruszane dotyczyły zrównoważonego rozwoju gminy czyli korzystania ze środowiska bez pogorszenia jego stanu dla przyszłych pokoleń oraz racjonalnego użytkowania energii, także jej niekonwencjonalnych źródeł.

 

Dlaczego w Bielsku-Białej? Bo nasze miasto od wielu lat konsekwentnie realizuje program poszanowania energii i edukowania w tym zakresie.

 

I dzień konferencji obfitował w prezentacje i dyskusje podkreślające rolę gminy na rynku energetycznym. Był także okazją do zaprezentowania dorobku Bielska-Białej w tej dziedzinie i pokazania, że projekty związane z poszanowaniem energii mogą przynieść ogromne oszczędności, a edukacja społeczna jest przy tym jednym z najważniejszych i ciągle rozwijanych elementów.

 

Wszystko to zawiera się w realizowanym przez nasze miasto „Planie zrównoważonej energii dla miasta Bielska-Białej” w ramach przynależności do europejskiego „Porozumienia Burmistrzów”. Zasadność dyskusji podjętych na konferencji wynika z nadchodzących ustaw dotyczących efektywności energetycznej i odnawialnych źródłach energii.

II dzień konferencji powiązany był z uroczystością wręczenia prezydentowi miasta Jackowi Krywultowi certyfikatu Gmina z Klimatem w związku z wygraniem przez Bielsko-Białą ogólnopolskiego konkursu o tym samym tytule. Konkurs zorganizowany został przez Fundację EkoRozwoju z Wrocławia i Ministerstwo Środowiska, a nasze miasto doceniono  za działania dla zrównoważonego gospodarowania energią i ochrony klimatu. Oprócz certyfikatu miasto odebrało główną nagrodę w postaci eko-festiwalu dedykowanego uczniom bielskich szkół. W ramach eko-festiwalu „Energicznie dla klimatu” na terenie I LO im. Kopernika i sąsiadującego stadionu Orlik odbywały się konkursy i zabawy uwieńczone atrakcyjnymi nagrodami i poszerzoną wiedzą energetyczno-klimatyczną. Przez festiwalowe stoiska przewinęło się ponad 900 osób.

 

 

Po porannych uroczystościach i zwiedzeniu festiwalu uczestnicy konferencji zajęli miejsca w autokarze, który zawiózł ich do obiektów na terenie gminy, gdzie zastosowano nowoczesne technologie wykorzystania alternatywnych źródeł energetycznych. II dzień konferencji miał bowiem charakter wizyty studyjnej, której celem było przejście od teorii do praktyki. W trakcie jazdy zaproszone samorządy dowiedziały się o idei i efektach kampanii społecznej ENGAGE wyrażającej się w haśle „Bielsko-Biała chroni klimat”, w której swoje zaangażowanie wykazały liczne grupy społeczne i zawodowe z terenu miasta. Goście odwiedzili oczyszczalnię ścieków w Komorowicach, gdzie powstający biogaz zaprzęgnięty został do produkcji prądu, a zainstalowane na ściekach pompy ciepła dostarczają energii cieplnej w pełni pokrywającej potrzeby oczyszczalni. Wizyta w PK Therma – lokalny dystrybutor ciepła – wskazała na konieczność dokonywania przemyślanych inwestycji i modernizacji w dziedzinie ochrony cieplnej budynków, gdyż w przeciwnym wypadku można mocno rozminąć się z oczekiwanymi efektami. Analizy powinny poprzedzać także zastosowania odnawialnych źródeł energii, ponieważ każdy obiekt ma odrębne warunki pogodowe i techniczne. Wyjazd studyjny zakończyło zwiedzanie elektrowni szczytowo-pompowej w Porąbce-Żar i wyjazd kolejką linową na widokową górę Żar. Wypowiedzi uczestników z różnych gmin świadczą o udanej koncepcji konferencji w trasie.

 

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony: www.um.bielsko.pl oraz www.nowa-energia.com.pl

 

Chłodzenie z energią!

Nie wkładaj gorą­cych pro­duk­tów do lodówki, dzięki temu zużyjesz 3 razy mniej prądu

Laureaci VII konkursu "Szanuj energię, chroń …

Wszystkim jeszcze raz pragniemy podziękować za udział a zwycięzcom gratulujemy!

Czytaj więcej

Sponsorzy i partnerzy

 • Logo BBOSIR
 • Logo Tauron Dystrybucja
 • Logo Radio Bielsko
 • Logo Kurier Radio Bielsko
 • Logo Aqua
 • Logo Wydawnictwo Debit
 • Logo Therma
 • Logo Aeoroklub
 • Logo Szkoły na Grodzisku
 • Logo DJ Adus
 • Logo Centrum Sprzedaży Fiat Auto Poland
 • Logo Restauracji Lunita
 • Logo Climb 2 change
 • Logo Szkoły Tańca Cubana
 • Logo Philips
 • Logo CH Sfera
 • Logo Prodrive Bielsko
 • Logo TVP Katowice
 • Logo Gemini Park Bielsko Biała
 • Logo Bielmar
 • Logo Akademia Bielsko
 • Logo martes Sport
 • Logo Marbet
 • Logo Suez
 • Logo Cooper Standard

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.