Bielsko-Biała otrzymało wyróżnienie w konkursie Innowacyjny Samorząd 2023.

Bielsko-Biała otrzymało wyróżnienie w konkursie Innowacyjny Samorząd 2023.
Bielsko-Biała otrzymało wyróżnienie w konkursie Innowacyjny Samorząd 2023.

W konkursie Innowacyjny Samorząd co roku nagradzane są gminy, miasta, powiaty i województwa, mogące pochwalić się najbardziej innowacyjnymi projektami, które stają się inspiracją dla innych samorządów. Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.  

W tegorocznej edycji konkursu samorządy zgłaszały projekty związane z rozwojem e-usług, inteligentne rozwiązania w zarządzaniu infrastrukturą miejską oraz w obszarze edukacji, ochrony środowiska i usług społecznych.

Prezes zarządu Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz podziękował samorządowcom za udział w czwartej edycji konkursu Innowacyjny Samorząd 2023. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda – gospodarz obiektu, w którym odbyła się gala, powiedział:

Z punktu widzenia administracji, w porównaniu z przedsiębiorcami, jest dużo trudniej być innowacyjnym. Jest dużo trudniej przekonać władze lokalne, radę, żeby angażować się w innowacyjny projekt, który zawsze wiąże się z nutą niepewności i pewną dozą ryzyka. To jest droga nie do uniknięcia. Dzisiaj usługi publiczne można budować na bazie innowacyjności, bo one wtedy są przyjazne dla mieszkańców”.

Do konkursu zgłoszono 244 projekty. Najwięcej, bo aż 73 wpłynęło w kategorii gmin miejskich.

Zgłoszone projekty oceniała kapituła w składzie: dyrektor biura Związku Powiatów Polskich, prezes Unii Miasteczek Polskich naukowcy ze Szkoły Głównej Handlowej, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, dyrektor biura Związku Miast Polskich, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, redaktor naczelny Serwisu Samorządowego PAP. 

Bielsko-Biała otrzymało wyróżnienie za projekt pn.: „EcoBBag” czyli eko-torby wykonane z nieaktualnych własnych banerów promocyjnych oraz lokalnych podmiotów.

Projekt opiera się na pomyśle użytecznego zagospodarowania siatek reklamowych, które straciły swoją aktualność i standardowo wylądowałyby w odpadach. Zgodnie z przepisami taka zużyta siatka reklamowa trafia na składowisko odpadów obciążając środowisko naturalne przez setki lat, a właściciel odpadu ponosi z tego tytułu stosowne opłaty. Po podjęciu współpracy z galeriami handlowymi i lokalnymi podmiotami (Galeria Sfera i Kino Helios Bielsko-Biała oraz CH Gemini Park), Urząd Miejski zlecił zaprojektowanie i wykonanie toreb zakupowych z przekazanych przez te podmioty wycofanych z przestrzeni publicznej wielkoformatowych banerów promocyjnych. Przekształcenie nieużytecznej siatki reklamowej w unikalną, o wysokiej trwałości torbę zakupową, to działanie na rzecz środowiska naturalnego i przykład wdrożenia koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). GOZ polega na ponownym użyciu istniejących produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów i ogranicza powstawanie odpadów do minimum. Nadając odpadom „nowe życie” tworzy się ich wartość dodatkową. Podstawą tej koncepcji jest „piramida 3U”: Unikaj wyrzucania, Używaj ponownie, Utylizuj jeśli nie da się użyć ponownie. Torby zakupowe uszyte są z banerów promocyjnych wykonywanych z tzw. siatki Mesh, lekkiego i wytrzymałego materiału PCV – perforowanego drobnymi oczkami, odpornego na wodę, promienie UV, duże różnice temperatur.

W 2009 roku miasto Bielsko-Biała przystąpiło do europejskiego Porozumienia Burmistrzów zmierzającego do realizacji do roku 2020 unijnych celów klimatyczno-energetycznych na gruncie lokalnym. Warunkiem osiągnięcia tych celów było podjęcie ekologicznych działań inwestycyjnych, ale także zmiana funkcjonowania firm, instytucji i społeczności lokalnej na prośrodowiskowe. W intencji wygenerowania eko-świadomości mieszkańców Urząd Miejski w Bielsku-Białej uruchomił promocyjno-edukacyjną kampanię „Bielsko-Biała chroni klimat” i projekt EcoBBag jako jedno z wielu działań kampanii jest realizowany od początku jej zaistnienia. Dotychczas uszyto ponad 3,5 tys. egzemplarzy.

Torby banerowe EcoBBag stanowią swoisty rozpoznawalny gadżet promocyjny Bielska-Białej jako miasta ekologicznego i energooszczędnego. Jako pierwsi obdarowani nim zostali w latach 2011-2012 tzw. ambasadorzy klimatu, czyli ok. 1000 osób publicznych i prywatnych, które na 300 plakatach prezentowanych w przestrzeni publicznej deklarowały swoje osobiste zobowiązanie prośrodowiskowe. Torby otrzymują także nagrodzeni w corocznych wydarzeniach kampanii: ekologicznym konkursie „Szanuj energię, chroń klimat” oraz uczestnicy imprezy dla mieszkańców pn. „Beskidzki Festiwal Dobrej Energii”. W tym roku wydarzenia te miały już swoją 13 edycję. Torba banerowa to ich wyróżnik. Ponieważ powstała z wielkoformatowej kolorowej siatki, każda jest inna i unikalna. Z czasem stała się elementem kojarzonym z mieszkańcem zasłużonym ekologicznie dla miasta i pożądanym przez świadomych nauczycieli, rodziców, pracowników UM i innych instytucji. Jednak nie da się jej nabyć drogą kupna, jedynie zasłużyć jako zwycięzca w konkursie ekologicznym czy uczestnik projektu środowiskowego, jako firma – partner konkursu czy festiwalu klimatycznego czy wolontariusz wydarzenia ekologicznego. Urząd Miejski promowany był za pomocą toreb banerowych także na licznych wydarzeniach krajowych i zagranicznych przez Wydział Kultury i Promocji.