„Dobra energia jest w nas” czyli ekologiczny piknik rodzinny w Parku Słowackiego!

fundusz europejskie

 

Uczestników festiwalu przywitał Zastępca Prezydenta Miasta Adam Ruśniak, bajkowy Reksio oraz Dżulka – maskotka promująca Bielsko-Biała jako miasto dobrej energii. Przedszkolaki oraz dzieci i młodzież z bielskich szkół tłumnie zjawiły się w Parku Słowackiego, aby poprzez nieskrępowaną zabawę zakończyć półroczne zmagania edukacyjne w 13 edycji miejskiego konkursu „Szanuj energię, chroń klimat”. Na festiwalu ogłoszone zostały wyniki tego konkursu we wszystkich kategoriach wiekowych, a wręczenie nagród odbędzie się na uroczystym finale 14.06.br w DK Kubiszówka. W konkursie uczestniczyło blisko 70 placówek oświatowych, dlatego festiwal trwający cały dzień stworzył możliwość skorzystania z dziesiątek atrakcji wszystkim zaangażowanym. Rano naprzemiennie odwiedziło park 35 przedszkoli, a w południe 35 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Było Odlotowe Bielsko w ekologicznym wydaniu, czyli mega bańki mydlane, które fascynują nie tylko najmłodszych. Iluzjonista Adrian Mitoraj niezmiennie zadziwił swoimi nieprzeniknionymi umysłem sztuczkami „Poza wyobraźnią”, a 50 twórczych eko-stoisk zaabsorbowało wszystkich odwiedzających festiwal. Sadzenie roślinek w eko-doniczkach, eko-wiklinowe dzieła z papieru, malowanie eko-torb zakupowych z bawełny, gry i zabawy ruchowo-zręcznościowe, ale przede wszystkim integracja wokół wspólnej idei troszczenia się o środowisko, w którym wszyscy funkcjonujemy. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że to jest nie tylko niezbędne, ale może być pełne pozytywnej energii i radosnej twórczości.

Uczestnicy pikniku jak zwykle wzięli udział w nietuzinkowych konkursach i turniejach, w których oprócz wiedzy prośrodowiskowej trzeba było wykazać się zręcznością, sprytem i współpracą rodzinną. Tradycyjna festiwalowa rodzinna gra w terenie oraz teleturniej na telebimie Ekomnibus rozgrzały uczestników do czerwoności, ale wysiłek się opłacił, bo wygranymi były tablety, zegarki smartwatch, czytniki e-booków, słuchawki bezprzewodowe, wejściówki do parku W DECHE, rodzinne kolacje w Wirtuozerii, sesja zdjęciowa dla rodzinny oraz mnóstwo prezentów – praktycznych ekologicznych gadżetów. Spragnionych dobrego smaku mieszkańców ugościł swoją autorską ekologiczną potrawą finalista programu MasterChef Adam Kozanecki, a przed namiotem swoje wypieki i przetwory z natury oferowała Kasia Kukuczka, właścicielka restauracji Gastro Habitat. W dobrym smaku były też występy dzieci i młodzieży z Ogniska Pracy Pozaszkolnej i Domu Kultury Kubiszówka, a swoją energią emanowały: Mistrzyni Zumby Irena Awieruszko-Ptaszkiewicz oraz tancerki ze szkoły tańca Fuego Flamenco Edyty Bacia. Przez cały dzień 120 wolontariuszy – uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego, Dwujęzycznego LO im. Władysława Kopalińskiego, Zespołu Szkół Handlowych i Technicznych oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 23 dzielnie prowadziło konkursy, gry, stanowiska warsztatowe oraz wspierało partnerów festiwalu. Stały garnitur partnerów zarówno festiwalu, jak i konkursu to: Wydział Gospodarki Odpadami UM, ZGO Bielsko-Biała, PreZero Bielsko-Biała, AQUA Bielsko-Biała, Leroy Merlin Bielsko-Biała, Flojamo i Nadleśnictwo Bielsko, Straż Miejska oraz Kino Helios Bielsko-Biała. To wspaniałe mieć taki prężny zespół z dobrą energią!

Ekologiczny piknik rodzinny odbył się w ramach projektu „Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej – etap I” i w alejce parkowej można było podziwiać galerię prezentującą 14 ścieżek ekologicznych wybudowanych przez Urząd Miejski na terenach zielonych Bielska-Białej, właśnie dzięki temu projektowi. Na szczególną uwagę zasługuje obiekt Centrum Edukacji Ekologicznej EKOSYNTEZA, powstały z wyremontowanej willi Strzygowskich w Cygańskim Lesie. Jest nie tylko otoczony leśną gęstwiną, ale zachowany został oryginalny starodawny ogród w przestrzeni wokół budynku. Jest już co podziwiać, ale dopiero wiosenna wegetacja odbudowanej ogrodowej flory zaprze dech w piersiach odwiedzających. Otwarcie CEE Ekosynteza już wkrótce, a za tym pojawi się inspirująca oferta edukacji ekologicznej bielszczan i turystów.

Piknik zakończył się koncertem nietypowej grupy muzyków, zespołu Recykling Band, który zagrał na własnoręcznie wykonanych instrumentach z odpadów. Jest to najlepszy przykład twórczego i pozytywnego podejścia do naszego środowiska naturalnego. To był doBBrze zagrany energetyczny koncert. Wszystkim bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok na 14 Beskidzki Festiwal Dobrej Energii!