Ile prądu pobiera ładowarka?

Ile prądu zużywa ładowarka telefoniczna? Ile oszczędzamy wyłączając ją z sieci po każdym ładowaniu.

Pokusiliśmy się o małe podsumowanie dostępnych informacji.

Wg zestawienia z Internetu za 100 kWh zapłacimy w woj. śląskim ok. 78 złotych. 1 kWh – 78 groszy.

Współczesne ładowarki do telefonów komórkowych, zostawione w gniazdku bez podłączonego telefonu, zużywają około 0.1 - 1 W.

Nowoczesne ładowarki pobierają prąd po odłączeniu telefonu w bardzo małych ilościach. Część z nich pobiera 0,1 W, czyli 0.0001 kWh. Jeżeli ładowarka jest podłączona do prądu przez 24 godziny, zużycie rośnie do 0,0024. Mnożąc ten wynik przez 365 dni uzyskujemy w przybliżeniu 0.88 kWh, czyli 66 groszy.

Są też takie ładowarki, których pobór trudno zmierzyć – jest minimalny.


UWAGA!!! "Super Fast Charging" – tak oznaczone ładowarki mogą pobierać znacznie więcej prądu.

A teraz zajmijmy się zużyciem prądu na ładowanie telefonu.

W skali roku koszt codziennego ładowania telefonu to ok. 1.30 zł (przy średniej cenie 1 kWh 78 groszy).

Podsumowując: koszt pozostawienia nowoczesnej ładowarki przez rok w gniazdu, przy codziennym ładowaniu telefonu to ok. 2 złotych.

Mnożąc ten wynik przez 2-4 telefonów w gospodarstwie domowym uzyskujemy koszt rzędu 4-8 zł rocznie.

Energia zaoszczędzona przez wyłączenie nieużywanej ładowarki na cały rok, jest równa energii zużytej do podgrzania wody na jedną kąpiel.

UWAGA:

Niektóre starsze modele ładowarek zużywają więcej niż pół wata – jeśli są ciepłe w dotyku, prawdopodobnie zużywają 1- 3 waty Trzywatowa ładowarka starego typu zużyje 0,07 kWh energii dziennie. Odłączenie takiej ładowarki to już oszczędność nawet kilkunastu złotych rocznie.

Inne urządzenia domowe mogą pobierać wielokrotnie więcej energii. Dlatego warto zrobić przegląd i wyłączyć te niepotrzebnie pobierające prąd. Warto sprawdzić nieużywane drukarki, wieże stereo i inne urządzenia. Co z ładowarkami? Stare powiedzenie mówi: grosz do grosza…