Park Włókniarzy po rewitalizacji

Po półrocznej rewitalizacji Park Włókniarzy wraz z placem Adama Mickiewicza w Bielsku-Białej jest znów do dyspozycji mieszkańców. Warto tam zajrzeć, bo właściwie wszystko się zmieniło. Efekt całości zobaczymy co prawda dopiero w przyszłym roku, kiedy kilka tysięcy nowo zasadzonych tam roślin obudzi się do życia, ale już jest przyjemnie dla oka.

Plac Adama Mickiewicza wrócił do swojego pierwotnego, historycznego wyglądu. Mamy tu ogromne rabaty kwiatowe z przewagą róż i różnorodnych traw, a całość od strony północnej i południowej domykają pergole obsadzone wisterią. Schody prowadzące do pomnika wieszcza doczekały się remontu, pojawiły się też na nich znane z historycznych fotografii potężne donice.

To właśnie na placu Adama Mickiewicza 23 listopada odbyło się symboliczne otwarcie Parku Włókniarzy po rewitalizacji. Przecięcie specjalnej, uwitej z bluszczu, który później został posadzony w parku, wstęgi przypadło w udziale młodzieży z klasy architektury krajobrazu z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej i przewodniczącej Rady Osiedla Bielsko Południe Joannie Kosteckiej-Wal.

- Nie mnie oceniać efekt tego, co wokół nas, ale mam nadzieję, że przemianę tego parku mieszkańcy ocenią pozytywnie. Uważam, że to kolejne, wspaniałe miejsce przyrodniczo przyjazne dla naszych mieszkańców. To jest jeden z kilku parków, które ostatnio oddaliśmy do użytku. Po nasadzeniach jest tu około 600 drzew, w tym pomniki przyrody, 35.000 bylin i 6.000 krzewów, a wszystko jest tak zaplanowane, aby miło spędzać tu czas – mówił podczas otwarcia prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

- Poprzez te specjalne zabudowy tarasowe niejako udostępniliśmy rzekę Białą mieszkańcom – zauważył prezydent. - Na wiosnę, jak rozwinie się tu roślinność, będzie pięknie.

W zrewitalizowanym parku każdy znajdzie coś dla siebie. Jest tam np. pierwszy w mieście tak naturalny plac zabaw, wysypany drewnianymi zrębkami, z drewnianymi huśtawkami, strukturami wspinaczkowymi, torami przeszkód, czy skaczącymi dyskami. Są też szkła powiększające do obserwacji liści i innych elementów przyrody. W tym miejscu pomyślano też o mamach karmiących. Na placu zabaw stanęła bowiem, specjalnie dla nich, zadaszona ławeczka służąca do karmienia i przewijania niemowląt.

Poza roślinami, a tych jest naprawdę ogrom – prawie 600 drzew, 6.000 berberysów, forsycji, jaśminowców, śnieguliczek, leszczyn, porzeczek oraz hortensje i aż ponad 35.000 bylin - goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków, są też całkiem nowe budki dla ptaków i nietoperzy, schronienia dla jeży oraz schronienia dla płazów.

Kostkę i płyty betonowe na parkowych alejkach – a te są poprowadzone jak dotychczas – zastąpiły nawierzchnie przepuszczalne. Jest nowe stylowe oświetlenie, ławki, kosze na śmieci, trzy zdroje do poboru wody, a na wejściach witają nas drewniane bramy.

Warto dodać, że teren parku objęty jest monitoringiem, porządku strzeże tam aż sześć nowych kamer.

Rewitalizacja parku została zrealizowana w ramach projektu Aktywne przestrzenie – rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej. Miasto pozyskało na ten cel 6.200.000 złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Park Włókniarzy był ostatnim z listy do wykonania. Wcześniej zmodernizowane zostały parki przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i św. Anny oraz park za Ratuszem.

fot. Paweł Sowa / UM BB

Usunięto obraz.

2