Podsumowanie Działań Roku 2023

 "Dobra energia jest w nas" - Ekologiczny Piknik Rodzinny

 

13. Beskidzki Festiwal Dobrej Energii, pod hasłem "Dobra energia jest w nas", okazał się pełnym sukcesem, niezależnie od kaprysów pogody. Park Słowacki w Bielsku-Białej gościł zarówno najmłodszych, jak i starszych uczestników, którzy wspólnie celebrowali energię, kreatywność i ekologię.

 

Rozpoczęcie festiwalu było zaszczycone obecnością Zastępcy Prezydenta Miasta, Adama Ruśniaka, oraz uroczą maskotką Dżulką, promującą Bielsko-Białą jako miasto dobrej energii. Wydarzenie stanowiło jednocześnie finał półrocznych zmagań edukacyjnych w ramach konkursu „Szanuj energię, chroń klimat”, którego wyniki ogłoszono podczas festiwalu.

 

Łącznie blisko 70 placówek oświatowych wzięło udział w konkursie, co zaowocowało pełnym dniem atrakcji dostępnych dla wszystkich uczestników. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogli cieszyć się mnóstwem działań, takich jak Odlotowe Bielsko w ekologicznej odsłonie czy fascynujące sztuczki iluzjonisty Adriana Mitoraja.

 

Warto zwrócić uwagę na aktywny udział 120 wolontariuszy, którzy z V LO, Dwujęzycznego LO, Zespołu Szkół Handlowych i Technicznych, oraz Szkoły Podstawowej nr 1 i 23, prowadzili liczne konkursy, gry, stanowiska warsztatowe i wspierali partnerów festiwalu.

 

Koncert Recykling Band, wykonujący muzykę na instrumentach z odpadów, zakończył piknik, stanowiąc inspirujący przykład twórczego i pozytywnego podejścia do ochrony środowiska.

 

Finał Konkursu "Szanuj energię, chroń klimat" - 13. edycja

 

14 czerwca 2023 roku odbył się uroczysty finał konkursu w Domu Kultury „Kubiszówka”. Wszystkie 4 kategorie wiekowe miały swoich zwycięzców, którzy zostali uhonorowani nagrodami dostosowanymi do wieku i zainteresowań laureatów.

 

W kategorii przedszkoli, Przedszkole nr 24 zdobyło pierwsze miejsce za pracę "Kropelka wody", natomiast w kategorii szkół podstawowych klasy 1-3 zwycięzcą została Szkoła Podstawowa nr 29. SP 32 triumfowała w kategorii szkół podstawowych klasy 4-8 dzięki projektowi multimedialnemu o nazwie "Ekolek na bielskich ścieżkach edukacyjnych".

 

Konkurs, zgromadziwszy blisko 70 placówek oświatowych, wskazuje na rosnące zainteresowanie tematyką ekologiczną wśród bielskich szkół.

 

Warsztaty i Spacer Przyrodniczy w Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza CEE

 

W ramach Dni Bielska-Białej odbyły się także dwie inicjatywy w nowym miejscu na mapie miasta, jakim jest Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza CEE.

 

Podczas warsztatów dla dzieci w wieku 6-12 lat, uczestnicy ozdabiali ekologiczne plecaki, sadzili roślinki, a także zdobili osłonki na doniczki. Warsztaty te miały na celu rozbudzenie świadomości ekologicznej najmłodszych mieszkańców.

 

Równolegle przeprowadzono fascynujący spacer przyrodniczy, w trakcie którego eksperci dzielili się wiedzą na temat drzew rodzimych i obcych oraz ich znaczenia dla ekosystemu. Spacer ten połączony był z ciekawą prezentacją, skierowaną zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

 

Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza, położone przy ul. Grotowej 11, z pewnością zyska na popularności, oferując mieszkańcom przestrzeń do zdobywania praktycznej wiedzy na temat ekologii i poszanowania środowiska naturalnego. Otwarcie CEE Ekosynteza planowane jest już wkrótce, zapewniając inspirującą ofertę edukacji ekologicznej dla bielszczan i turystów.

 

Rok 2023 w Bielsku-Białej obfitował w liczne wydarzenia skupiające uwagę mieszkańców na kwestiach związanych z ekologią, ochroną środowiska, oraz świadomym korzystaniem z energii. Wszystkie te inicjatywy potwierdzają zaangażowanie społeczności lokalnej w dbanie o swoje otoczenie i inspirują do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.