Ostatni weekend w Bielsku-Białej upłynął pod znakiem dobrej energii — energii pasji, ciekawości, radości, zabawy oraz – przede wszystkim — dbałości o środowisko naturalne. Pomysłodawcą i głównym organizatorem II Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii, było Biuro Zarządzania Energią – działające przy Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej, które chce poprzez zabawę, wystawy, rozrywkę i edukacyjne pokazy popularyzować wśród mieszkańców postawy i zachowania, które mają na celu oszczędzanie energii i ochronę klimatu.
W Gemini Park, gdzie odbywał się festiwal można było obejrzeć wystawę zdjęć 300 ambasadorów klimatu — osób i instytucji, które aktywnie chcą działać na rzecz ochrony klimatu. Goście festiwalu mieli też okazję obejrzeć przedmioty, które otrzymały „drugie życie”. Taką nazwę („Drugie życie rzeczy”) miała wystawa przedmiotów z recyklingu i up-cyklingu autorstwa polskich artystów. Wyeksponowano na niej między innymi szachy bielszczanki Anny Drabczyńskiej, które były oficjalnym upominkiem podczas Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, torbę z pasów bezpieczeństwa, bransoletkę plecioną z gazet, torebkę wyplecioną ręcznie z kolorowych gazet, torbę Ekozoficzną”, plecioną z wyrzucanych na śmieci reklamówek, siedziska wykonane z płyt wiórowych OSB, „jadalne naczynia” z otrębów, piękną lampę „z filterków”, oryginalne półmiski z płyt winylowych, wielki puf pleciony z reklamówek.

Dla wszystkich uczestników festiwalu organizatorzy przygotowali wiele innych, równie ciekawych atrakcji, m.in. koncerty zespołów Riffertone i De Nuevo, popis wokalny Aichy i Asteyi, recital piosenki kabaretowej Paris Paris, występy taneczne Saidy i zespołu Cubana czy pokaz capoeiry klubu Bushi połączony z warsztatami dla publiczności. Rodzice z malutkimi dziećmi bawili się na scenie wraz z instruktorami Szkoły Muzycznej Yamaha.
Wielkie wrażenie na zebranych wywarł trzykrotny Mistrz Polski, Mistrz Europy, Chin i Dalekiego Wschodu oraz Wicemistrz Pucharu Świata w sztuce barmańskiej flair Krzysztof Drabik (pseudonim artystyczny James Bond — Agent 007) swoim Juice flair show. Odważni mogli nauczyć się pod jego okiem kilku tricków flairingu. Wyjątkową atrakcją okazało się Kulinaria Show, czyli pokaz zdrowego gotowania i odżywiania się przygotowany przez kucharza Grzegorza Łapanowskiego, dietetyka i coucha Marka Zarembę oraz szefa kuchni Galerii Blu Mateusza Kręcinę. Goście mieli okazję degustować potrawy, które na scenie przygotowywali dla nich prowadzący pokaz. Wszystkie dania były podawane na ekologicznych talerzach z otrębów.
Ciekawym punktem festiwalu był również pokaz mody recyklingowej uznanej projektantki Anny Drabczyńskiej oraz Marty Lelek i Grupy Twórczego Niepokoju. Zainteresowani mogli zastanowić się, czy z butelek i torebek foliowych można wyczarować niezwykłą kreację? Czy moda z odzysku nadaje się do użytku na co dzień?Wielkim zainteresowaniem cieszył się też tor TRACK-BIKE, na którym młodzi i starsi sprawdzali, jak jeździ się na rowerze elektrycznym, i oryginalny samochód elektryczny Re-Volt.
Podczas, kiedy rodzice korzystali z profesjonalnych porad specjalistów z Biura Zarządzania Energią, jak oszczędzać energię i tym samym zmniejszać rachunki, dzieci brały udział w warsztatach edukacyjnych, na których mogły zrobić piękne przedmioty i ozdoby, wykorzystując materiały z odzysku. Wyjątkową atrakcją okazał się również plenerowy innowacyjny Park Edukacyjny „Interakcje”, w którym młodzi naukowcy poznawali codzienne zjawiska w niecodzienny sposób.
Podczas sobotniego programu można było, podobnie jak w ubiegłym roku obserwować eksperymenty i doświadczenia fizyko-chemiczne Akademii Nauki.
Ważnym akcentem sobotniego popołudnia było oficjalne rozstrzygnięcie miejskich konkursów dla dzieci i młodzieży „Szanuj energię, chroń klimat”, jak też akcja „Odlotowe Bielsko-Biała”, kiedy to w jednej chwili w niebo wzbiło się 300 balonów. Wśród tych, którzy wysłali w świat ekologiczne pozdrowienie byli między innymi prezydenci Bielska-Białej Pan Jacek Krywult i Pan Zbigniew Michniowski.