Najbardziej ekologiczne jest naturalne oświetlenie. Ma na to wpływ kilka czynników:
- rozmieszczenie okien, ich wymiar i kształt,
- czystość szyb okiennych (brudne szyby mogą zatrzymywać 30-50% światła),
- zabezpieczenia przed olśnieniami i cieniami (zasłony),
- zastosowane kolory ścian i wyposażenia (stosuj jasne kolory).
Aby wywietrzyć pomieszczenie w zimie, otwieraj okna na krótki czas przy jednoczesnym zamknięciu zaworów termostatycznych. Krótkie i intensywne wietrzenie jest bardziej efektywne energetycznie niż pozostawianie lekko uchylonego okna na długi czas.
Nie wkładaj ciepłych produktów do lodówki, otwieraj ją jak najrzadziej, co pewien czas usuwaj kurz z wymiennika z tyłu oraz regularnie odmrażaj lodówkę - tak zużyjesz 3 razy mniej prądu.
W okresie grzewczym zapewnij by grzejniki nie były zasłonięte. Zaoszczędzisz w ten sposób 5% energii! Za grzejnikami umieść na ścianie specjalną folię odbijającą promieniowanie cieplne (tzw. ekran) - zyskasz dodatkowe 5% oszczędności.
Utrzymuj 20 st.C w pokoju dziennym i obniż temperaturę, gdy nie jest on użytkowany. Dobrze jest także obniżać temperaturę na noc w sypialni.
Zmniejsz koszty klimatyzacji. Jeśli to możliwe podczas jej działania unikaj pracy urządzeń generujących ciepło oraz otwierania okien. Regularnie czyść filtry.
Reguluj pracę odkurzacza w zależności od czyszczonego podłoża. Zmieniaj często zbiornik kurzu,nie czekaj aż się całkowicie zapełni, gdyż wtedy zużycie energii rośnie o ok. 50%
Nie drukuj niepotrzebnie lub drukuj dwustronnie a także nie zostawiaj drukarki na czuwaniu, gdy jest to zbędne - oszczędzasz lasy i zmniejszasz zużycie energii
Po przygotowaniu kawy przelej ją do termosu i wyłącz ekspres, ta prosta czynność zaoszczędzi wiele energii i pieniędzy w portfelu.
Wymień żarówki żarowe lub halogenowe na energooszczędne świetlówki kompaktowe albo LED-y- ich zakup zwróci Ci się przed upływem 1 roku
Nie zostawiaj włączonego telewizora, kiedy nie jest używany. Jeżeli nie oglądasz TV, wyłącz odbiornik najlepiej całkowicie (na listwie). Praca w trybie czuwania (stand-by) również powoduje zużycie energii.
Przy gotowaniu używaj pokrywek (najlepiej przezroczystych) – przyspieszą gotowanie. Nie podnoś ich zbyt często. Oszczędzasz 30% energii.
Jeśli masz wyjść i załatwić coś w najbliższej okolicy zrób to pieszo, albo korzystając z roweru. Samochód na pierwszym kilometrze zużywa nie tylko więcej paliwa, ale także bardziej niszczy silnik.
Kiedy jedziesz samochodem postaraj się by każde miejsce było zajęte. Wożenie powietrza dużo kosztuje.
Nalej do czajnika tyle wody, ile wypijesz. Dużo zaoszczędzisz, a herbatę będziesz mieć szybciej.
Zimą odsuwaj zasłony zawsze, gdy zaświeci słońce, latem odwrotnie.